بازداشت وحشیانه یک خبرنگار؛ بازی‌ای که آمریکا شروع کرد…

0
1

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ نقض حقوق بشر در آمریکا و رفتار نژادپرستانه و وحشیانه ماموران دولتی این کشور با اتباع سایر کشور‌ها و مسلمانان، اتفاق تازه‌ای نیست.

روز یکشنبه هفته گذشته «مرضیه هاشمی» خبرنگار بخش انگلیسی زبان شبکه خبری ایرانی «پرس‌تی‌وی» که برای دیدار با خانواده و عیادت برادر بیمارش به آمریکا سفر کرده بود، توسط پلیس این کشور در فرودگاه «سنت لوئیس لمبرت» به دلایل نامعلوم دستگیر و به بازداشتگاه «اف‌بی‌آی» در واشنگتن دی‌سی منتقل شد.

خانواده خانم هاشمی در آمریکا به مدت ۴۸ ساعت نتوانسته بودند هیچ ارتباطی با او برقرار کنند. مجری مسلمان آمریکایی بعد از آنکه سرانجام توانست با خانواده خود ارتباط برقرار کند، به آن‌ها اطلاع داد که در بازداشتگاه رفتار بدی با او داشته‌اند. او همچنین گفته که به‌زور، حجاب از سرش برداشته‌اند و با او مثل یک فرد مجرم رفتار کردند و دست و پایش را با غل و زنجیر بسته‌اند.

ماموران دولتی آمریکا به این موارد بسنده نکردند و مرضیه هاشمی را مجبور کردند در هوای سرد زندان فقط تی شرت به تن کند و بر خلاف اعتقادات اسلامی‌اش گوشت خوک بخورد.

نکته قابل تامل آنکه دستگیری خانم هاشمی و رفتار وحشیانه ماموران آمریکایی با وی در شرایطی صورت گرفت که تا چندین روز هیچگونه اتهامی را به وی تفهیم نکرده بودند. امری که خلاف اصول اولیه و متعارف دادرسی کیفری است.

دستگیری و رفتار وحشیانه ماموران آمریکایی با خانم هاشمی که موارد مشابه آن پیش‌تر نیز رخ داده بود، با واکنش‌های گسترده‌ای در ایران و آمریکا و سایر نقاط جهان مواجه شد.

رفتار آمریکا درباره خبرنگار پرس تی وی نشان داد این رژیم حقوق بشر را برای دیگران می‌سراید
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، در نطق پیش از دستور جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدداشت مرضیه هاشمی، خبرنگار پرس‌تی‌وی، گفت: رفتار رژیم آمریکا نسبت به خبرنگار پرس تی وی و برخورد غیرقانونی آن‌ها با این خبرنگار نشان‌دهنده آن است که آمریکا حقوق بشر را برای دیگران می‌سراید و خود به سبک دولت‌های پیرو خود در برخورد با خاشقچی ملتزم است.

وی افزود: اگر حوادث بسیار ضعیف‌تر از سنخ آنچه که درآمریکا نسبت به این خبرنگار و یا در فرانسه نسبت به تظاهرکنندگان در ایران رخ داده بود کوس دفاع از حقوق بشر گوش عالمیان را کر می‌کرد. این هم نمونه دیگری از سیاست ورزی دروغین درصحنه بین‌المللی است که خشونت حکمرانی خود را در لفافه الفاظ فریب کارانه مخفی می‌نماید.

مرضیه هاشمی با حکم رئیس‌جمهور آمریکا بازداشت شده است
«حشمت‌الله فلاحت‌پیشه» رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در حاشیه جلسه علنی امروز یکشنبه ۳۰ دی‌ماه مجلس شورای اسلامی، در جمع خبرنگاران حاضر شد و با اشاره به بازداشت خبرنگار پرس تی‌وی از سوی آمریکا، گفت: خبرنگار پرس تی وی تحت هر عنوانی دستگیر شده باشد این اقدام خلاف قوانین داخلی آمریکا و قوانین بین المللی است.

وی افزود: اقدام اخیر آمریکا یادآور یک واقعیت از سال ۲۰۰۱ میلادی و از زمان بوش پسر است مبنی بر اینکه در آمریکا همه حقوق مربوط به آزادی‌های مدنی، آزادی بیان و آزادی رسانه را می‌توان تعطیل کرد. با این حال دستگیری خانم هاشمی بر اساس حکمِ خلاف قانونی است که شخص ترامپ داده است.

این نماینده مجلس تصریح کرد: خانم هاشمی هیچ‌گونه تخطی از اصول حرفه‌ای خبرنگاری نداشته است و صرفا با حکم رئیس‌جمهور آمریکا بازداشت شده است.

فلاحت‌پیشه با بیان اینکه دستگیری خبرنگار پرس تی‌وی واقعیت سیاست ایالات متحده آمریکا را به تصویر می‌کشد، گفت: همه باید بدانند که این رفتار کشوری است که تاکنون ادعای دموکراسی و دفاع از آزادی بیان را داشته است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران قطعا در محافل بین‌المللی و در قالب پیگیری‌های رسمی و همچنین در عرصه دیپلماسی عمومی این موضوع را مطرح می‌کند.

خبرنگار پرس‌تی‌وی فوراً آزاد نشود، پایان بازی با آمریکا نخواهد بود
حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در پی بازداشت مرضیه هاشمی خبرنگار شبکه ایرانی پرس‌تی‌وی در آمریکا، اعلام کرد: بازی سیاسی بازداشت مرضیه هاشمی را آمریکا شروع کرد؛ اگر این خبرنگار پرس‌تی‌وی فوراً آزاد نشود، پایان این بازی به دست آمریکا نخواهد بود.

خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط خانم هاشمی از بازداشت غیرقانونی آمریکا هستیم
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در واکنش به بازداشت خبرنگار شبکه پرس‌تی‌وی هنگام ورود وی به آمریکا گفت: اقدام دولت آمریکا در بازداشت غیرقانونی و برخورد غیرانسانی با خانم مرضیه هاشمی (ملانی فرانکلین) خبرنگار و مجری شبکه خبری پرس‌تی وی در واشنگتن را محکوم می‌کنیم.

قاسمی افزود: بازداشت یک شهروند مسلمان آمریکایی بدون مقدمه و با رفتار‌های تحقیر آمیز و غیرانسانی مأمورین دولت آمریکا در اذیت و آزار این بانو، نمونه بارز رفتار‌هایی است که یک رژیم آپارتاید با شهروندان غیرسفیدپوست خود انجام می‌دهد و جمهوری اسلامی ایران خواهان برخورداری خانم هاشمی از کلیه حقوق اولیه و انسانی و آزادی فوری و بدون قید و شرط ایشان از بازداشت غیرقانونی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز تاسف عمیق از برخورد‌های غیرانسانی مامورین آمریکایی با خبرنگار پرس‌تی‌وی اظهار داشت: خانم هاشمی خبرنگار پرس‌تی‌وی برای دیدار خانواده‌اش به آمریکا رفته و در آنجا بازداشت شده است و متأسفانه ایشان تا دو روز امکان هیچ ارتباطی با بیرون از بازداشتگاه نداشته و رفتار مأمورین دولت آمریکا با این شهروند مسلمان- آمریکایی، نقض فاحش حقوق بشر و حقوق شهروندی وی و همچنین منافی حقوق اساسی یک زن مسلمان است.

وی بیان داشت: اتفاق رخ داده برای خانم هاشمی نشان می‌دهد که دولت آمریکا عملا به هیچ یک از اصولی که آن را دستاویز حمله به منتقدانش قرار می‌دهد، پایبند نیست و به کشوری خطرناک برای خبرنگاران تبدیل شده است.

مدل خاشقجی؛ رویکرد متبوع آمریکا در مواجهه با اصحاب رسانه
غلامعلی حدادعادل نیز طی پیامی در صفحه شخصی خود به بازداشت وحشیانه خبرنگار آمریکایی‌الاصل شبکه ایرانی پرس‌تی‌وی توسط ماموران دولتی آمریکا واکنش نشان داد و نوشت: آمریکا نمی‌تواند با مرضیه هاشمی، به روشی که درباره خاشقجی عمل شده است، رفتار کند. آمریکا بداند که بازداشت خانم هاشمی باعث وحدت بیشتر مردم ایران و افزایش نفرت آن‌ها از آمریکا خواهد شد.

اقدام نمادین فعالان حقوق بشر در انگلیس
جمعی از فعالان حقوق بشر در انگلیس نیز تصویر اعتراضی خود به بازداشت غیرقانونی مرضیه هاشمی را روی ساختمان بی بی سی در لندن نمایش دادند و به سکوت رسانه‌ها نسبت به ظلم واقع شده در حق این خبرنگار توسط رژیم آمریکا اعتراض کردند.

اما رفتار سبعانه و وحشیانه ماموران دولتی آمریکا با خانم مرضیه هاشمی که مصداق بارز نقض حقوق بشر و مخدوش کردن کرامت انسانی است، نخستین نمونه از اثبات توحش حاکم بر سیستم امنیتی آمریکا نبود. پیش‌تر نیز آمریکایی‌ها به کرات ثابت کرده بودند که از چه رویکرد ظالمانه‌ای در قبال مسلمانان، سیاهپوستان، اقلیت‌های نژادی و اصحاب رسانه، برخوردارند.

رفتار وحشیانه آمریکایی‌ها با «نگار قدس کنی»
یکی از نمونه‌های آشکار برخورد متوحشانه آمریکایی‌ها با یک شهروند ایرانی، رفتاری است که آن‌ها در قبال خانم «نگار قدس کنی» انجام دادند.

خانم قدس‌کنی تبعه ایرانی است که در تاریخ ۲۶ خرداد ۹۶ (۱۶ ژوئن ۲۰۱۷) به دستور آمریکا از سوی مقامات قضایی استرالیا به اتهام واهی نقض قوانین تجاری آمریکا بازداشت شد. بازداشت این زن ایرانی توسط استرالیا در شرایطی بود که وی در وضعیت خاص بارداری قرار داشت و دادگاه استرالیا که بر مبنای دعاوی کذب و واهی صادره از آمریکا به محاکمه این تبعه ایرانی پرداخت، اعلام کرد که نوزاد پس از وضع حمل از وی جدا خواهد شد و به درخواست آمریکا، این فرد به آمریکا مسترد می‌شود.

البته وحشی‌گری سردمداران و ماموران آمریکایی تنها شامل حال مسلمانان و ایرانی‌ها نمی‌شود، بلکه آن‌ها با پناهجویان نیز رفتاری سبعانه و غیرانسانی دارند.

حقوق بشر آمریکایی؛ نگهداری ۲۵۰۰ کودک در قفس!
در خرداد سال جاری، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه سیاست‌های مهاجرستیزانه‌اش به ماموران مرزی آمریکا دستور داد تا کودکان پناهجویان و مهاجرین را از والدینشان جدا کنند. والدین روانه زندان شوند و کودکان در قفس نگهداری شوند!

بر همین اساس از ۵ مِی (۱۵ اردیبهشت) تا ۹ ژوئن (۱۹ خرداد) حدود ۲۵۰۰ کودک عمدتا اهل آمریکای مرکزی و جنوبی که به همراه خانواده‌هایشان از مرز مکزیک قصد ورود به آمریکا را داشتند توسط ماموران مرزی آمریکایی از والدینشان جدا شده و برای نگهداری به قفس‌های تعبیه شده منتقل شدند. از این تعداد بیش از ۱۰۰ کودک، کمتر از ۴ سال سن داشتند.

کاخ سفید وقتی به سبب این رفتار وحشیانه با کودکان مورد اعتراض محافل حقوق بشری قرار گرفت، در کمال تعجب اعلام کرد که حتی در قبال مهاجرین و پناهجویانی که خطر مرگ هم آن‌ها را تهدید می‌کند از سیاست‌های سختگیرانه‌اش کوتاه نخواهد آمد.

به هر ترتیب این روز‌ها چهره آمریکایی‌ها بدون روتوش برای همه جهانیان آشکار شده است و برای همگان محرز شده که مفاهیمی، چون حقوق بشر برای آمریکایی‌ها از کمترین ارزشی برخوردار نیست و صرفا حربه‌ای برای سیاسی کاری و پیشبرد اغراض شوم آن‌ها است.

بیشتر بخوانید: جنایات آمریکا به روایت تاریخ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید