کارشناس مسائل غرب آسیا: آمریکا به دنبال تشکیل اقلیمی شبیه «کردستان عراق» در سوریه است

0
2
محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به هدف کنگره آمریکا در تصویب طرحی مبنی بر عدم خروج آمریکا از سوریه بیان کرد: هدف اصلی آمریکا در سوریه این است تا اقلیمی، شبیه اقلیم کردستان عراق در سوریه  نیز ایجاد کند.

بیشتر بخوانید:سوریه؛ جایگزینی آمریکا با نوچه‌ها؟

وی با بیان اینکه آمریکا و متحدان کُرد سوری، مدت‌های طولانی است که ایجاد یک اقلیم کُرد در سوریه را مطرح کرده‌اند، افزود: ترامپ تصور می‌کرد، خروج‌شان از سوریه کمک می‌کند تا نیرو‌های کُرد با مانع و مشکل کمتری برای تبدیل منطقه شمال شرق فرات به اقلیم کردستان، مواجه باشند.

کارشناس مسائل غرب آسیا خاطر نشان کرد: اما تحلیل کنگره این است که حضور آمریکا می‌تواند به شکل گیری اقلیم کردستان در این منطقه کمک بیشتری کند؛ این یک نوع اختلاف تاکتیکی بین ترامپ و کنگره است.

کوشکی اضافه کرد: چه ترامپ با دستور خروجش از سوریه و چه کنگره که رأی به باقی ماندن آمریکا در سوریه داده است، هر دو طرف به دنبال مسئله تبدیل شمال و شمال شرق سوریه به یک اقلیم کُرد است و تنها در تاکتیک اجرایی اختلاف نظر دارند.

کارشناس مسائل غرب آسیا خاطر نشان کرد: البته نیرو‌های آمریکایی اگر از سوریه عقب نشینی می‌کردند، وارد خاک عراق می‌شدند و این امکان را داشتند که با حداقل زمان به سوریه بازگردند و آن‌ها قرار نبود از سوریه به آمریکا برگردند.

وی درباره تاثیر حضور نیروهای آمریکایی در بحران ادلب نیز بیان کرد: ادلب، نقطه مقابل این قضیه است و نیرو‌های کُرد در آنجا دخالتی ندارند. ادلب در ساحل غربی فرات است و مسائل خاص خود را دارد. به هرحال حضور آمریکایی‌ها در شمال و شمال شرق سوریه بر مسائل ادلب بی تاثیر نیست، ولی عامل و فاکتور اصلی در این قضیه نیست.

به گزارش میزان، در هفته‌های اخیر ترامپ در پی دستورات جنجال برانگیز خود در مسائل مختلف، خبر از نیروهای آمریکا از سوریه و افغانستان را داد. اما روز گذشته کنگره این کشوری طرحی را که احتمال قانون شدن آن می‌رود، مبنی بر عدم خروج نیروهای آمریکا تصویب کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید