به لحاظ کمی رشد زیادی داشته‌ایم اما از لحاظ کیفیت راهی طولانی در پیش است

0
1

حامد عنقا، تهیه کننده سریال‌های تلویزیونی در گفتگو با خبرنگار فرهنگی میزان، در پاسخ به این که آیا رسانه ملی توانسته به فرموده امام خمینی(ره) مانند یک دانشگاه عمل کند یا خیر، بیان داشت: ما دوره پرفزار و فرودی را از سال‌های اول انقلاب تاکنون در تلویزیون تجربه کرده‌ایم از زمانی که آقای محمد هاشمی رئیس رادیو وتلویزیون شدند تا به امروز که نام آن به رسانه ملی تبدیل شده است در تمام این مدت قدم به قدم با آزمون‌ و خطا جلو آمده‌ایم.

وی افزود: گاهی این قدم‌ها درست و گاهی هم اشتباه بوده است در دوره آقای محمد هاشمی تلویزیون داشت آرام آرام مختصات تلویزیون و رادیویی اسلامی را کشف می کرد، به این معنی که باید چه محتوا و محصولاتی را تولید می کرد، امروز هم که خاطرات مدیران گذشته را می‌خوانیم و می‌شنویم در موضوعات مختلف اعم از ساخت سریال و یا حتی در رابطه با بحث مهم موسیقی در می‌یابیم که آزمون‌ها و خطاهای زیادی را تجربه کرده ایم.

عنقا تاکید کرد: در آن زمان گروه های مختلف سیاسی با نگرش‌های متفاوت نگاه‌های مختلفی به تلویزیون داشتند و می بینیم که رئیس وقت آقای محمد هاشمی از حضرت امام سوالات و پرسش‌های مختلفی درباره فیلم‌ها ،‌ سریال‌های و حتی موسیقی پرسیدند.

وی ادامه داد: به خاطرات دوره اول که نگاه می‌کنیم درمی یابیم که در آن زمان هیچ گونه نگرش درستی نسبت به رسانه در مدیران، برنامه سازان و سریال سازان وجود نداشته است اما رفته رفته در دوره آقای لاریجانی شاهد یک نوع تثبیت و حتی گسترش در صدا و سیما هستیم.

تهیه کننده سریال پدر بیان داشت: آقای لاریجانی شروع به تاسیس کانال‌ها و شبکه های جدید کردند شبکه سه در این زمان راه اندازی شد و بعد دو سه شبکه دیگر، پس از آن در دوره آقای ضرغامی هم این موضوع سرعت گرفت و تا به الان همین مسیر را ادامه داده‌ایم.

به لحاظ کمی رشد زیادی داشته‌ایم اما از لحاظ کیفیت راهی طولانی در پیش است

وی اظهار داشت: آنچه امروز ما به عنوان رسانه ملی و سازمان صدا و سیما می شناسیم حاصل همین آزمون‌ و خطاهایی است که هر یک از مدیران با نگرشی که داشتند و به واسطه اتفاقاتی که در جامعه رخ می‌داد انجام دادند.همیشه این اصطکاک‌ها و تضادها بین دولت مستقر وقت و سازمان صدا وسیما وجود داشت و البته در جاهایی نیز همسو و هم نظر بودند.

وی اضافه کرد: در کل یک نگرش مکتوب و صاحب نگاه وجود نداشته بنابراین شاید بتوانیم بگوییم که تلویزیون تنها در مقاطعی به مثابه یک دانشگاه وارد عمل شده و امروز هم شاید در مقاطع وبخش‌هایی از گروه‌های اجتماعی مانند یک دانشگاه باشد. اما نمی توانیم بگوییم که آیا موفق بوده است یا خیر. زیرا هم ممکن است جواب منصفانه ای به این سوال نداده باشیم و هم پاسخمان خردورزانه نباشد.

عنقا خاطر نشان کرد: تا مادامی که صاحب نگرشی کامل به لحاظ تئوریک نباشیم همچنان باید با آزمون و خطا قدم برداریم چنانچه که می بینیم در دروه هایی موفق بوده و کارهای موفقی هم ارائه داده‌ایم اما در زمان‌هایی هم اینچنین نبوده است، در واقع هنوز سلیقه حکمفرما است.

وی تاکید کرد: امروز مردم ما صاحب گزینه‌های زیادی برای انتخاب رسانه مورد نظر هستند بنابراین رقابت سخت تر است و می طلبد که جدی تر و سیستماتیک تر و با استراتژی‌های قوی‌تر به موضوع نگاه کنیم اگر تمام این مسائل را با هم درنظربگیریم نمی گویم که تلویزیون نمره قبول نمی گیرد اما آن چیزی هم که باید نیست.

عنقا با بیان اینکه در دهه ۶۰ تلویزیون عنصری تعیین کننده بود، بیان داشت: امروز به دلایلی باید دائما برای این تعیین کنندگی تلاش کنیم طبیعتا از لحاظ کمیت چه در حوزه فیلم و سریال و چه در رابطه با برنامه‌های تلویزیونی رشد زیادی داشته‌ایم، اما به جهت کیفی و به واسطه نگرشی که انقلاب داشته مسیر بسیارطولانی در پیش داریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید