جهان نیوز – درهای «آزادی» با «پول» باز می‌شوند

0
28

به گزارش جهان نیوز، مجموعه آزادی با مساحت تقریبا ۴۶۰ هکتار واقع در غرب تهران بزرگترین مجموعه ورزشی ایران که فدراسیون‌های متعددی را در خود جای داده است. این مجموعه که در آستانه میان سالی است نزدیک به نیم قرن میزبان ورزشکاران رشته‌های مختلفی بوده که در دل سالن‌های ورزشی این فضا پرورش پیدا کردند و به دنیای ورزش معرفی شدند.

 

خانه دوم ورزشکاران همواره با سخاوت و بدون هیچ مانع و مشکلی به روی آنها باز بوده است اما این روزها درهای آزادی خیلی راحت گشوده نمی‌شود و هر روز مانع جدیدی پیش روی ورزشکاران قرار می‌گیرد. گویا صاحب خانه این مجموعه برای وجب به وجبش برنامه‌ریزی کرده و برای کسب درآمد طرح‌های مالی را در نظر دارد. نمونه‌ای از این طرح‌ها در چند ماه گذشته کلید خورده است. برای مثال ۱۷ بهمن ماه سال گذشته در حالی که اردونشینان تیم ملی کشتی فرنگی برای ادامه تمرینات خود به زمین شماره دو ورزشگاه آزادی رفته بودند، پیمانکار این بخش از ورود کشتی‌گیران جلوگیری به عمل آورد و تاکید کرد تمرین در این قسمت مستلزم نامه‌نگاری با مدیریت مجموعه و پرداخت هزینه است.

اتفاقی که برای گوش شکسته‌ها که سال‌هاست بدون مشکل از این فضا استفاده کردند، عجیب بود اما بخش خصوصی به دنبال درآمدزایی خودش است و شاید حمایت از قهرمانان و نخبگان ورزشی برایش معنی و مفهوم خاصی ندارد.

رضا لایق دبیر فدراسیون کشتی در مواجهه با این موضوع گفته بود: فدراسیون کشتی با چنین تنگناهای مالی چطور می‌تواند برای ساعت به ساعت استفاده از فضای ورزشگاه آزادی که محل اصلی تمرین ملی پوشان است پول پرداخت کند؟ ادامه این روند که برای هر ساعت استفاده از بخشی از ورزشگاه آزادی که تا چندی پیش رایگان بوده باید مبلغ شارژ پرداخت شود، اصلا سازنده و منطقی نیست.

این اتفاق در حالی رخ داد که در تاریخ ۱۵ اسفندماه ۹۷ اطلاعیه‌ای مقابل درهای ورودی ورزشگاه آزادی با این محتوا نصب شد: «ورود به این مجموعه نیازمند دریافت کارت تردد از پذیرش یا پرداخت هزینه می‌باشد. ورزشکاران، اعضای تیم‌های ملی و کارکنان فدراسیون‌های مستقر در استادیوم آزادی از پرداخت چنین هزینه‌ای معاف هستند.» گفته می‌شود افراد بدون خودرو ۲۰ هزار ریال و افرادی که با خودرو قصد ورود به مجموعه آزادی را دارند باید ۴۰ هزار ریال پرداخت کنند.

این در شرایطی است که به تازگی هم سجاد گنج‌زاده قهرمان کاراته جهان در حین تمرین با مشکل مواجه و از او خواسته شد، مجموعه را ترک کند!

حالا هم خبر واگذاری استخر قهرمانی آزادی به بخش خصوصی مطرح است. خبری که برای خانواده شنا به مثابه شوک بوده و باعث نگرانی اعضای این فدراسیون شده است. نگرانی از فردای نامعلوم و نداشتن محلی برای تمرین. این در حالی است که تصمیم‌گیرندگان این امر اولویت خود را برای تصمیم کسب در آمد قرار داده‌اند؛ در آمدی که فدراسیون شنا از پرداخت آن ناتوان است.  در این شرایط کارشناسان و اهالی فن معتقدند ورزش قهرمانی شنا تعطیل خواهد شد و از واژه فاجعه برای توصیف این اتفاق استفاده می‌کنند.

دیروز ورود به مجموعه و تمرین کردن در آن، امروز واگذاری استخر و فردا هم حتما امکانات دیگر آزادی پولی می‌شود. با این اوضاع و احوال به نظر می‌رسد مجموعه آزادی با این روند مانند مجموعه انقلاب به مرکز رفت و آمد قشر پردرآمد تبدیل می‌شود و استفاده از فضاهای این ورزش چندان آزاد نخواهد بود.

منبع: تسنیم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید